Obvyklé dvě bouračky a tři úseky D1 okupované silničními dělníky to možná o trochu protáhnou, ale za normálních okolností jste v Bratislavě za tři hodiny. Je to krásné město, ve kterém nemusíte bojovat s jazykovou bariérou.
Pokud při pohledu na slovenské restaurační menu dovedete přeložit, co je vyprážaný bravčový rezeň so zemiakovým šalátom, nemáte se slovenštinou problém a můžete se po Bratislavských kavárnách pohybovat úplně v klidu. A co když po dobrém jídle zatoužíte i po kultuře? Poradíme vám, co neminout v Bratislavě. Téměř půlmilionová metropole je variací moderního města, historického centra a největšího betonového sídliště ve střední Evropě ze 70. let.
Tak jako česká metropole, i ta slovenská se pyšní hradem, který tvoří jednu z dominant města. Až do roku 1953 byl pouhou ruinou po požáru z 19. století. Dnes, opravený a rekonstruovaný, láká turisty na prohlídky interiérů a klenotnice, a také na výhled na 100 kilometrů vzdálené rakouské Alpy. Mezi nejvýznamnější obyvatele hradního komplexu patřila Marie Terezie.
Most dlouhý 431 metrů, který se klene přes řeku Dunaj, je na této řece nejdelší a největší. Zajímavé je, že ho nepodpírá ani jeden pilíř. Pokud si budete chtít most prohlédnout zblízka, nabízí se návštěva otáčivé restaurace na jednom z břehů řeky. Restaurace se nazývá bratislavské UFO kvůli svému nezvyklému oválnému tvaru. Ročně tuto atrakci navštíví přes 200 000 návštěvníků, takže nezapomeňte na rezervaci.
Pokud sháníte program na večer a jste fanoušci hokeje, navštivte Zimní stadion Ondreje Nepely/Orange arénu. Fandit tu můžete HC Slovanu Bratislava nebo jen dobrému hokeji. Stadion je moderní a zajímavou stavbou. Netradiční ráz stadion získal až po nákladné rekonstrukci v roce 2011, kdy se na Slovensku konalo mistrovství světa v ledním hokeji.
Projděte se historickým centrem Bratislavy, uvidíte stavby ze středověku, úzké uličky, fontány a nejrůznější sochy – třeba turisty oblíbeného Čumila sochaře Viktora Hulíka v Panské ulici. Při západu slunce se procházka stává prudce romantickou záležitostí. Vybírat můžete z řady kaváren a restaurací, které vám zpříjemní putování třeba k Bratislavskému hradu nebo k radnici Starého města s historickým nádvořím. Pokud vás zajímá historie Bratislavy, navštivte v areálu radnice městské muzeum. Výhled na celé historické centrum nabízí Michalská brána se znakem nultého kilometru. Pro odvážnější návštěvníky je u brány vstup do muzea zbraní. Traduje se, že student, který projde pod Michalskou bránou v úplné tichosti, zvládne státnice či jinou těžkou zkoušku.
Čtěte další zajímavé články:
Odsud se pluje za exotikou. Poznejte Marseille, město luxusních jachet a romantiky
Dálniční známky v Evropě: Kolik zaplatí turisté na dálnicích při cestě k moři
Parkování a doprava na pražské letiště: co vyjde nejlevněji?
V Bratislavě najdeme zoologickou i botanickou zahradu. Zoologická zahrada nepatří k těm nejmodernějším v Evropě, ale pokud plánujete rodinné odpoledne s dětmi, zoologická zahrada nemusí být tou nejhorší volbou. Kus přírody vhodný pro projížďky na kole i procházky je nedaleko od severní části města – jmenuje se Koliba. Je ideálním místem na víkendový piknik.
Za návštěvu určitě stojí Slovenské národní divadlo. Nalákat vás může nejen krásnou architekturou, ale i bohatým programem činohry, opery a baletu. Úplně jiný dojem na vás zanechá budova slovenského rozhlasu. Ta má tvar obrácené pyramidy. Ač se na první pohled jeví jako opuštěná, stále v ní sídlí zmíněný rozhlas a v noci je osvětlena fialovými světly.
Mimochodem, malá poznámka na závěr: Drevokocúr opravdu ve slovenštině není veverka. Jde o léta zažitý český omyl vycházející z vtipu připisovanému duu Lasica - Satinský.