Cestování > Země > > > Haapsalu: Město, kde se i carská rodina rochnila v bahně

Haapsalu: Město, kde se i carská rodina rochnila v bahně

Na západním pobřeží Estonska se na rozloze 11 km čtverečních rozkládá příjemné lázeňské a neustále aktivně kulturní činné město Haapsalu. Svého času zde stálo největší kryté vlakové nástupiště v celém carském Rusku! To svědčí o jistém VIP statusu města pro tehdejší aristokracii.

Město Haapsalu si tenhle status udržuje dodnes. Je to přesně ten typ místa pro dovolenou, kde si zamilované dvojice či rodiny s dětmi mohou nerušeně pořádat pikniky, vydávat se na procházky, plachtit či plavat v teplém moři a slunit se na plážích v Haapsalském zálivu. Je to skrytá turistická perla Pobaltí – takové estonské St. Tropez! Vždyť také zdejší pláž je nejteplejší v Estonsku. Najdete ji na západním okraji Haapsalu v lesoparku Paralepa.

V roce 1867 zde poprvé pobýval a komponoval slavný ruský skladatel Petr Iljič Čajkovskij. Přesně rok po dokončení jeho první symfonie v G-moll „Zimní sny“.  Ve městě můžete vidět jeho oblíbenou lavičku, kde rád zamyšlen sedával.

Pojďme teď od moře do sucha. V malých a úzkých ulicích s malebnými a romantickými dřevěnými domky se ukrývá mnoho architektonicky-historických památek. Tou nejstarší dochovanou je hradní gotický komplex ze 13. století, kdy v městě sídlilo biskupství Ősel-Wiek. Mezi další zajímavé stavby lze zahrnout luteránský kostel Sv. Jana z 16. století či barokní radnici z 18. století.

Občas tu straší, občas zní hudba, tak už to bývá..

Procházením se po Velké promenádě ovšem nebudete kulturně „ochutnávat“ jen středověké památky a muzea (např. Muzeum estonských Švédů či muzeum historie Läänemaa). Poznáte tady také rušnější část města s restauracemi a obchůdky se suvenýry. Pakliže byste rádi při procházce ochutnali nějaké místní slané či sladké speciality, tak šup do ulice Karja, kde najdete tzv. švédské tržiště.

Jinak vás promenáda zavede až části města, kterému se říká „Africká pláž“, kde je krásný altán pro panoramatické večerní západy slunce a na dohled socha skoro živého ledního medvěda (čert ví, proč tam je). Zde najdete také různé kluby a kavárny. 

. P
Tamto neviditelný v dálce je lední medvěd...jako vážně!
Víte, že místní oblíbená krajka má tradici výroby přes 200 let? Ideální dárek pro někoho či suvenýr pro vás, který se odsud můžete snadno odvézt!

Před více než stoletím si do Haapsalu přijel bahnit car

To je panečku pořádná mašinfíra!
Zdroj: tm-tm / Foter / CC BY-SA

Ale zdaleka největší kulturní a turistickou chloubou Velké promenády je bezesporu stará železniční budova. Tady dnes sídlí unikátní železniční muzeum s velkou venkovní expozicí historických železničních mašinek a vláčků ze století páry. V kolejišti, kde kdysi končily vlaky z tallinského nádraží, můžete tak vidět i např. 5 krásných parních lokomotiv.

#facebook#

Mimochodem, železnice sem byla zavedena roku 1908 a jako první tu vystoupil car Mikuláš II. U této příležitosti došlo k vybudování 216 metrů dlouhého krytého nástupiště, které nemělo ve své době obdoby v celém Rusku. Asi se nyní ptáte, proč ta všechna sláva kvůli nějakému malému městu v západu Estonska? Odpověď zní – bahno, které je všude na pobřeží. Ono totiž není ledajaké bahno! Dnes se používá i pro další léčebná zařízení v zemi.

Tak tady se scházela ta největší ruská smetánka své doby!

Uvolňující bahenní léčivá procedura zajistila městu nesmrtelnost

Rekreační středisko Kuursaal.

První, kdo zjistil, že zdejší bahno má příznivé léčebné účinky na pohybový aparát člověka a revmatismus a vědecky to podložil, byl univerzitní doktor Carl Abraham Hunnius. Jeho lze také označit za hlavního iniciátora toho, že Haapsalu začalo pozvolna stoupat z neznámého města na kulturní výsluní.

V roce 1825 zde totiž před zraky 28letého Hunnia vyrostlo první zkušební sanatorium.  Za dalších 5 let se stal okresním lékařem. Horlivý medik Hunnius vymyslel novou léčební metodiku, která využívala zdejšího pobřežního bahna. To je příběh slávy estonského Haapsalu.

Víte, že v městě vyrostla slavná ilustrátorka knih známé švédské spisovatelsky Astrid Lindgrenové (např. díla - Děti z Bullerbynu), estonská umělkyně Ilon Winkland? V roce 2006 věnovala 800 svých ilustrací svému oblíbenému místu z dětství – Haapsalu. Vše si můžete prohlédnout v Ilonině říši divů!
A co děti? Mají se kde v Haapsalu hrát? Ale jistě...
Dny amerických automobilových veteránů, překvapivě v Estonsku!

Místo

Haapsalu
Estonsko
58° 57' 0.792" N, 23° 32' 28.3596" E

Aktivita: Kultura

Podívejte se na články ze stejných kategorií:

Diskuse

Cestujete rádi? Pak jste na správné adrese! Právě tady najdete výběr těch nejlepších článků, videí a fotek s cestovatelskou tématikou. Magazín o cestování nejen pro dobrodruhy.